cloud cloud cloud cloud cloud cloud
cloud cloud

Ahtapot BSGS Hakkında

Ahtapot BSGS

Ahtapot BSGS çok katmanlı bütünleşik siber güvenlik sistemidir.

Pardus/Linux milli işletim sistemi projesinin yaygınlaştırılması amacıyla, destek projelerden biri olarak başlatılan Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Projesi, devops aşamalarını tamaladıktan sonra, ürünleşme yoluna girmiştir.

Ahtapot BSGS 100% özgürdür. Bütün bileşenlerin yönergeler uyarınca özgür olacağı taahhüt altındadır. Özgür olmayan yazılımları geliştiren ve kullanan kullanıcılara destek verilecektir. Sistem özgür olmayan yazılımlara ait bir unsura asla bağımlı kalmayacaktır.

Ahtapot BSGS ekibi tarafından üretilenler, özgür yazılım topluluğuyla paylaşılacaktır. Yeni bir bileşen yazdığımızda, bunları Ahtapot BSGS Özgür Yazılım yönergeleriyle uyumlu bir şekilde lisanslanacaktır.

Sorunlar gizlenmeyecek, hata-bildirim veritabanının tamamı açık tutulacaktır.
Ahtapot BSGS 'nin önceliği, kamu kurum ve kuruluşlarının Siber Güvenlik ihtiyaçları ve özgür yazılımdır. Projeyi, bu öncelikler yönlendirecektir. Sadece Pardus/Linux değil, kullanıcıların farklı bilgisayar ortamlarındaki çalışmlarından ortaya çıkacak ihtiyaçlarına destek sunulacaktır.

Başkalarının Ahtapot BSGS bileşenlerini içeren dağıtımlar oluşturmasına müsade edilecektir ve bu hedefleri desteklemek gayesiyle bu tip kullanımlara engel hiçbir yasal kısıtlama taşımayan yüksek kalitede tümleşik bir sistem geliştirilmeye devam edilecektir.

Ahtapot BSGS Ekibi

Ahtapot BSGS Özgür Yazılım Manifestosu